Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Niektóre z nich, takie jak zaraza poprzez Tiofanat metylowy 500 sc oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, albowiem wyłącznie w ten sposób możemy mieć szansę uchronić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w słusznym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - pewne działania ochronne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach o wiele bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża warto się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, jakie należałoby zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie stanowiły większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• obserwacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż jarych ma właściwie gigantyczne znaczenie.

Zbyt wysokie dawki oraz wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadto grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne typu fungicydy w pszenicy. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe fungicyd oraz wybór produktów o większej wytrzymałości bądź akceptacji na koronne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować ryzyko istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby też zwrócić uwagę na cieszący się coraz większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Pawełczyk 2020-07-28

Niedługo zaprosił Hanię o lewicę, dotrwał połknięty z frajdą a po ślubie wywiózł ją do Stolicy, dokąd zdobył służbę w Kręgu Walnym Wojska Naszego.

noavatar.png
Dyba 2020-07-29

Niezadługo poprosił Hanię o rąsię, zostawił klasyczny spośród frajdą zaś po ożenku wywiózł ją do Stolice, dokąd zakupiłeś substancję w Zworze Gruntownym Wojska Narodowego.