• terminowe sadzenie

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
art

Skuteczne działania w zwalczaniu chorób zboża

Wyniszczające choroby zbóż są wielkim kłopotem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane objawy, bo jedynie w ten sposób można mieć szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - wskazane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie bardziej skuteczne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia lub ewentualnie innego zboża warto się zaintrygować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, które warto wdrożyć, by choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu. zgnilizna twardzikowa

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma rzeczywiście ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu są w stanie wywoływać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne rodzaju fungicyd. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o przeróżnych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości lub akceptacji na nadrzędne szkodniki i schorzenia, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako skuteczna forma asekuracji.